Trochę historii

Zespół Caritas przy Parafii Św. Anny w Gliwicach Łabędach powstał we wrześniu 2003 roku.

Pierwsze Biuro Caritas mieściło się w małym pokoju, na piętrze domu katechetycznego.

Od początku naszej działalności wspierał nas ksiądz Proboszcz – przewodniczacy Zespołu Caritas. Ponieważ doskonale zna problemy i potrzeby parafian, podsuwał pomysły i sposoby realizacji różnego rodzaju akcji charytatywnych. We wszystkim wspierali nas lokalni przedsiębiorcy.

Bardzo dobrze pamiętamy nasze pierwsze kroki: wydawanie bonów żywnościowych i środków czystości dla osób potrzebujących, dofinansowanie do leków, finansowanie wyżywienia trójki przedszkolaków, organizowanie paczek świątecznych dla dzieci, dofinansowanie do letniego wypoczynku dzieci, dofinansowanie do „zielonej szkoły”.
Ogromną rolę w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym spełnia magazyn odzieży Caritas. W naszej parafii jest wiele osób, które ofiarują odzież, obuwie. Wiele osób również z takiej pomocy korzysta. Na początku magazyn mieścił się w ciasnym pomieszczeniu, które nie pozwalało na własciwe przechowywanie, sortowanie i wydawanie odzieży. Dzięki wsparciu księdza Proboszcza, ofiarodawcom oraz pracy i zaangażowaniu członków Zespołu Caritas, ich rodzinom i przyjaciołom, w 2004 roku zostało wyremontowane i zaadoptowane większe pomieszczenie, które służy nam do dziś.

W marcu 2004 roku rozpoczęła działalność świetlica Caritas. Głównym celem powstania zajęć świetlicowych było organizowanie pomocy w nauce wszystkim, którzy tego potrzebują. W pierwszym roku działalności świetlicy zajęcia były prowadzone we wtorki, środy i czwartki. Wielu nauczycieli różnych specjalności ofiarowało swoją pomoc, wspierali nas również uczniowie, którzy chętnie ofiarowali swój czas pomagając młodszym kolegom. Zajęcia są prowadzone nadal, w czwartki, w godz 16:00-18:00. Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, przy współpracy Caritas, przez kilka lat odbywały się zajęcia plastyczne.

Od 2004 roku, w auli pod kościołem, organizowaliśmy bezalkoholowe bale karnawałowe, które przez kolejne lata cieszyły się dużym powodzeniem. W ostatnich latach patronat nad organizacją bali karnawałowych przejęła Rada Parafialna.

Środki na działalność pozyskiwaliśmy organizując festyny i kiermasze świąteczne.
Pierwszy kiermasz połączony z loterią fantową zorganizowalismy w pażdzierniku 2004 roku. Całkowity dochód z kiermaszu był przeznaczony na dofinansowanie protezy nogi uczennicy gimnazjum.
Zorganizowanie pierwszego kiermaszu świątecznego z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2004 roku wymagało pełnego zaangażowania wielu osób przez ponad miesiąc. W każdą niedzielę adwentową czynny był sklepik Caritas, w którym można było nabyć lampiony, wieńce i stroiki adwentowe, ręcznie malowane bombki Caritas, ozdoby choinkowe, świece Caritas, kartki świąteczne, sianko. Sklepik cieszył się ogromną popularnością. Dochód z kiermaszu został przeznaczony między innymi na dofinansowanie do zakupu schodołazu na wózek dla niepełnosprawnej Moniki, 35 rodzin otrzymało paczki świąteczne, zostało sfinansowane spotkanie opłatkowe dla seniorów, potrzebujący otrzymali refundację leków.

Aby uczcić dwudziestą rocznicę powstania parafii św. Anny, Caritas parafii wydał jubileuszowy kalendarz na 2005 rok, zawierający ważniejsze fakty z życia parafii oraz informacje dotyczące aktualnej działalności wspólnot parafialnych. Z kalendarza byliśmy bardzo dumni, tym bardziej, że pomysł zdobył uznanie również poza parafią.

W listopadzie 2004 roku rozpoczęliśmy prowadzenie dystrybucji artykułów spożywczych w ramach programu PEAD – Europejski Program Dostarczania Żywości Osobom Najuboższym. Dydstrybucję żywności prowadziliśmy ponad 10 lat. Transport żywności organizowaliśmy we własnym zakresie, wykorzystując swoje środki transportu lub korzystając z transportu i dobrej woli pracowników Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Ze względu na to, że nie byliśmy w stanie sprostać zwiększajacym się wymaganiom dotyczącym warunków przechowywania żywności, ta część naszej działalności musiała zostać zawieszona.

W czerwcu 2005 roku zorganizowaliśmy pierwszy festyn z okazji Dnia Dziecka. Na festynie były prezentowane prace dzieci z kółka plastycznego, były gry, zabawy i konkursy, w większości przygotowane przez uczennice gimnazjum dla młodszych koleżanek i kolegów, a na koniec- dyskoteka. Festyny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka stały się tradycją w naszej parafii. W ostatnich latach patronat nad festynem przejęła Rada Parafialna.

Wszystkie środki z akcji charytatywnych w całości są przeznaczone na rzecz ludzi potrzebujących z naszej parafii. Formy pomocy były dostosowane do potrzeb i zmieniały się w ciągu kilkunastu lat naszej działalności. Niektóre z nich są realizowane systematycznie, inne-okazyjnie, w miarę zapotrzebowania. Najważniejsze formy wsparcia, to:

  • w zależności od potrzeb- dofinansowanie do posiłków dzieci w szkole, wsparcie chorych dzieci w leczeniu lub zakupie sprzętu polepszającego jakość życia, dofinansowanie do leków osób najbardziej potrzebujących, organizowanie paczek świątecznych dla rodzin, zakup opału na zimę dla najbardziej potrzebujących;
  • kolonie, „zielona szkoła” wycieczki, pielgrzymki dzieci i młodzieży, ministrantów, marianek-w zależności od potrzeb i możliwości Caritas- każdego roku kilkadziesiąt osób korzystało z dofinansowania lub całkowitego finansowania.
  • finansowanie spotkań opłatkowych dla seniorów-corocznie
  • zakup innych artykułów według potrzeb

Corocze raporty z działalności Caritas Parafii są składane do Caritas Diecezji.

Członkowie Zespołu Caritas brali udział w rekolekcjach, pielgrzymkach, między innymi w corocznej pielgrzymce pracowników i wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Nasza działalność była możliwa dzięki nieocenionemu wsparciu Parafian, którzy nigdy nie odmówili, gdy zwróciliśmy się o jakąkolwiek pomoc. Zawsze mogliśmy liczyć na ciasto domowego wypieku, fanty podarowane na potrzeby loterii, pomoc techniczną przy organizowaniu festynów i kiermaszy. Mamy wielu przyjaciół i ludzi dobrej woli wśród przedsiębiorców, którzy wspierają nas w różny sposób. Ponadto kilka osób regularnie, corocznie, dokonuje jednorazowych, dobrowolnych wpłat na cele Caritas.

Przez cały czas moglismy liczyć na pomoc księdza prałata Proboszcza oraz pani katechetki, Ewy Sitko.
Wsparciem dla nas były siostry Boromeuszki oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 38 (reklamowali naszą świetlicę Caritas 🙂 ).

Nieocenione wsparcie otrzymaliśmy i otrzymujemy od księży wikariuszy pracujących w naszej parafii.
Wszystkim składamy serdeczne “Bóg zapłać” za serce, czas i pracę poświęconą na rzecz bliźniego, potrzebującego.