Koncert kolęd w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach

W przyszłą niedzielę o godz. 14:00 odbędzie się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Serdecznie zapraszamy!

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej

Dyrygent – Krystyna Krzyżanowska – Łaboda profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach, Wydział Wokalno-Aktorski

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej zapoczątkował swoją działalność w marcu 1996r., a jedną z jego współzałożycieli jest dyrygent, prof. Krystyna Krzyżanowska – Łoboda.

Zespół od samego początku łamał wiele stereotypów, a najbardziej rzucającym się w oczy (a może w uszy…) jest to, że w jego skład wchodzi nie tylko chór, ale również zespół instrumentalny. Mówiąc krótko – każdy muzyczny zapaleniec z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Głównym zadaniem AZM jest oprawa uroczystości w macierzystej uczelni. Jednak w jej murach nie zamyka się cała działalność zespołu. Bardzo ważnym obszarem działań AZM jest, zakrojona na szeroką skalę, współpraca międzynarodowa, zainicjowana już w 1997r. poprzez organizację Polsko – Estońskiej Akademii Muzycznej. Te pierwsze nieśmiałe kroki przerodziły się w chwili obecnej w cykliczną imprezę pod nazwą „Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Musica pro Europa”. Idea jest prosta – do Gliwic zjeżdżają zespoły młodzieżowe z różnych stron świata i poznają się nawzajem poprzez pracę i zabawę. Warsztaty wieńczone są koncertem finałowym, na który to zawsze wybierane jest znane, wokalno – instrumentalne dzieło. Dzięki temu dotychczas mogliśmy wykonać m.in.: „Carminę Burana” Carla Orffa, „Requiem” Giuseppe Verdiego, „Mesjasza” Georga Friedricha Händela, „Stabat Mater” Gioacchino Rossiniego, „Requiem” Gabriela Fauré, czy „New York Mass” Christopha Schoepsdau’a.

AZM brał udział oraz był nagradzany medalami i wyróżnieniami w konkursach
i na festiwalach m.in. w Polsce, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Estonii, Finlandii, we Włoszech, na Malcie, Węgrzech i Ukrainie. W ciągu ostatnich 3 lat Zespół zdobył następujące laury :

  • Złoty medal i I miejsce w kategorii chórów kameralnych oraz złoty medal i II miejsce w kategorii sakralnej podczas międzynarodowego Konkursu Chóralnego Johannesa Brahmsa w niemieckim Wernigerode  – lipiec 2009 r.,
  • wygrana w kategorii Muzyka Gospel, Negro Spirituals, Popularna i Styl Barbershop podczas International Krakow Choir Festival  -czerwiec 2010 r.,
  • I miejsce / nagroda im. Józefa Radwana / w kategorii chóry z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego podczas XX Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki – styczeń 2011 r.,
  • złoty medal w kategorii chórów mieszanych i srebrny medal w kategorii chórów kameralnych podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w czeskiej Pradze  – listopad 2011 r.,
  • dwa srebrne i dwa brązowe medale na  51. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym i Festiwalu „SEGHIZZI 2012” we włoskiej Gorizii – lipiec 2012 r.,
  • złoty medal i pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych, złoty medal i drugie miejsce w kategorii chórów kameralnych oraz GRAND PRIX VIII Rybnickiej Jesieni Chóralnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego listopad 2012 r.

W teczce chórzysty znaleźć można utwory od chorału gregoriańskiego począwszy, a na rock’ n’rollach skończywszy. Pop, jazz, gospel, spirituals, ale oprócz tego i Faure, i Mozart, i Orff i wielu innych. Nie sposób wymienić wszystkich kompozytorów i epok.

Swoisty przegląd dokonań Zespołu stanowi płytoteka AZM. W ciągu nieco ponad 7 lat istnienia Zespół wydał samodzielnie kasetę „Na chandrę”, płyty „Jazzm” oraz „Kolędy i pastorałki – Anioł Pasterzom Mówił”. Ponadto uczestniczył w wydaniu płyty „Sound of Europe” organizacji People to People International w 2012 r. Najmłodszym dzieckiem zespołu jest dwupłytowy album „Gospel”, stanowiący nagranie live z koncertu galowego IV Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica pro Europa”.

Wspaniałe aranżacje Norberta Blachy w porywającym wykonaniu Solistów i Big-bandu Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademickiego Zespołu Muzycznego i zaproszonych chórów – to zawartość tych płyt. Obecnie Zespół promuje nowowydaną płytę z muzyką adwentowo kolędową. Album nosi tytuł „Merry ChristmAZM” i skupia w sobie utwory wokalno-instrumentalne, instrumentalne i acapella.

Żródło: AZM Politechniki Śląskiej w Gliwicach


Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach

44-100 Gliwice, ul. Akademicka 2

tel. +48 32 237 21 12, +48 605 581 791

e-mail: azm@polsl.gliwice.pl 

www.azm.polsl.gliwice.pl

Repertuar Koncertu Kolęd – promocja płyty Marry ChristmAZM

 Część a capella:

1.  B. Pękiel, Magnum Nomen Domini,

2.  Wacław z Szamotuł, Pochwalmyż wszytcy społem

3 . A. Koszewski, Kolęda I

4.  J. Świder, Canzonetta di natale

5.  F. Poulenc,  Quem vidistis,

6.  F. Poulenc, O Magnum Mysterium

7.  N. Blacha,  Lulajże Jezuniu 

8.  B. Britten, A Boy was born

9.  R. L. Pearsall In dulci jubilo,

10. D. Wilcocks, Blessed be that maid Marry

Część instrumentalna:

1. Concerto grosso, A. Corelli (5 części)

Część wokalno-instrumentalna:

1.opr. P. Pietruszewski,  Mędrcy świata

2. opr. P. Pietruszewski, Judzką krainę

3. opr. P. Pietruszewski,  Mizerna cicha

4. opr. P. Pietruszewski,  Boscy posłowie

5. opr. P. Pietruszewski, Hark the Heralds

ŻYCZENIA  i wspólne śpiewanie

    1. Cicha noc z ludem (z ork.)

2. Wśród nocnej ciszy z ludem (z ork.)

3. Bóg się rodzi z ludem (z ork.)