Biblijna majówka u św. Anny

Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma świętego i IX Tydzień Biblijny, w tym roku zbiegł się z długim majowym weekendem. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu dla Kręgu Biblijnego przy Parafii św. Anny w Gliwicach – Łabędach. Ten szczególny czas ma dla nas ogromne znaczenie, więc przygotowywaliśmy się do niego kilka tygodni.

Na niedzielę 30 kwietnia wraz z Ks. Rafałem Grunertem  przygotowaliśmy Nabożeństwo Słowa Bożego, podczas którego po wprowadzeniu czytaliśmy LIST DO GALATÓW. Po każdej Mszy świętej tego dnia rozdawaliśmy wiernym „Chleb życia” – krótkie fragmenty Listu do Galatów do osobistego rozważania.

Jednak największym wyzwaniem było dla nas zainteresowanie Tygodniem Biblijnym dzieci i młodzież.

Kiedy napisałam scenariusz zajęć dla przedszkolaków, dotyczący stworzenia świata – długo czekałam na informację zwrotną. Jednak kobiecy upór nie pozwolił mi poprzestać tylko na jednej scenie z Księgi Rodzaju. Dla dzieci młodszych ze szkoły podstawowej powstał scenariusz z budową Arki Noego, natomiast dla klas 4- 6 zaplanowałam zajęcia dotyczące ofiary Abrahama.

Podczas spotkań Kręgu Biblijnego powstały materiały do zajęć. Wycinaliśmy drzewa, kwiaty, gwiazdy, słońce, księżyc, gromadziliśmy pluszowe zwierzęta i szereg innych pomocy. Sami przy tym świetnie się bawiliśmy – przecież była majówka.

No i nadszedł oczekiwany piątek – 5 maja 2017 roku. Jako pierwsze do naszego domu parafialnego przybyły przedszkolaki z PM 38. Trzydzieści cztery uśmiechnięte buzie wraz z opiekunami czekały na to, co za chwilę będzie się działo. Po krótkim powitaniu zgromadziliśmy się w naszej parafialnej bibliotece , gdzie Ks. Rafał Grunert przeczytał dzieciom opis stworzenia świata z Księgi Rodzaju. Następnie przeszliśmy do tajemniczego, ciemnego pokoju, z którego dobiegał szum wody i wichru, by dzieci mogły przystąpić do dzieła. I zaczęło  się…

Najpierw sześciu śmiałków oddzielało niebo od wody, przebijając napompowane niebieskie worki, lądy układały dziewczynki z worków zielonych i żółtych. Kolejne etapy stworzenia powstawały w oka mgnieniu. Zadowolone przedszkolaki śpiewały radośnie „ Kto stworzył fruwające ptaszki…”

Kolejną grupą z jaką pracowaliśmy tego dnia, były dzieci z SP 38 z klasy II a.  Klasę  II w domu parafialnym powitał Ks. Proboszcz Piotr Kansy, po czym odczytał Dzieje Noego i Potop. Na wzór Księdza Proboszcza – budowniczego naszego kościoła wybraliśmy Noego – budowniczego, który kierował budową arki. Nasza arka powstała z 32 kartonowych pudeł, by nikt z klasy II a nie zatonął. Kiedy dzieci były już na arce usłyszały grzmoty i zaczął padać deszcz.

W dalszej części dnia spotkaliśmy się ze starszą grupą dzieci ze szkoły podstawowej, by rozważać Dzieje Abrahama. Podczas tych warsztatów uczestnicy zastanawiali się, jakie obawy towarzyszyły Abrahamowi, gdy został wezwany przez Boga, do kogo sami zwracają się podejmując ważne decyzje i wreszcie, w jakich sytuacjach dziecko może zwątpić w Bożą obietnicę i co mu pomoże uwierzyć.

Mam nadzieję, że podczas takiej majówki nikt się nie nudził. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Cieszymy się, że na nasze warsztaty przybyliście tak licznie. Życzymy, by rozważane Słowo Boże owocowało w Waszym życiu.

Katarzyna Mokrzycka