ŚDM w naszej parafii

Główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie poprzedziły tzw. „dni diecezji” (20-25 lipca), w ramach których gościliśmy w naszej parafii młodzież z Togo (państwa położonego w Środkowej Afryce) oraz Francji. Celem ich pobytu w naszej parafii było zaprezentowanie miejscowej kultury, regionalnych zwyczajów, historii naszego narodu oraz zabytków. Jednak priorytetem „dni diecezji” było przybliżenie działalności Kościoła w Polsce, a dokładniej życia i funkcjonowania nas wierzących, w zwykłych, polskich parafiach.

Młodzież z Francji przyjechała do naszej parafii na godz. 22:00. Wydłużający się czas oczekiwania na przybycie gości (mieli bowiem dotrzeć na 18:00), powodował tworzenie się napiętej i niespokojnej atmosfery. Każdy z nas nie mógł się już ich doczekać. Dopiero nadjeżdżający autobus wywołał w nas pokój i radość, z której większość z nas zaczęła krzyczeć i bić brawa. Po zjedzeniu posiłku w auli pod kościołem, podzielono przybyłych pielgrzymów i oddano ich w opiekę rodzinom, które zgłosiły chęć ich przyjęcia.

Kolejny dzień – czwartek (21.07) – rozpoczęliśmy wspólnie Mszą św. z języku polskim, którą sprawował ks. Rafał. Obok śpiewów polskich wykonywane były również śpiewy w języku łacińskim – oficjalnym języku całego Kościoła. Następnie na terenie salek odbyły się warsztaty biblijne dotyczące historii proroka Jonasza, nie potrafiącego przyjąć i zrozumieć wielkiego miłosierdzia Boga wobec pogańskich mieszkańców Niniwy. Młodzież w czasie spotkań modliła się, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i świadectwami.
Tego samego dnia, w okolicach południa, zasadziliśmy młode drzewko – będące potomkiem starego dębu „Cysters”, rosnącego do dziś przy klasztorze w Rudach – mające stanowić symbol miłosierdzia. Dodatkowo po obiedzie podzieliliśmy się na kilka grup, rozpoczynając warsztaty plastyczne, plotąc m.in. różańce. W międzyczasie była możliwość wspólnego śpiewu i tańca, gry w piłkę oraz w „kartofla”. Wieczór pierwszego pełnego dnia spędziliśmy przy rozmowach i zabawie jedząc usmażoną kiełbasę.

W piątek (22.07), po Mszy św. w Żernikach, nasi goście pojechali zwiedzić kopalnię Guido w Zabrzu. Po południu pomodliliśmy się wspólnie koronką do Miłosierdzia Bożego, po której wyruszyliśmy w grę terenową przygotowaną przez naszych wolontariuszy ŚDM. Zakończyła się ona przy zamku w Żernikach, gdzie czekała na nas kolacja, podczas której został wprowadzony upieczony wieprz.
Na godzinę 19:30 przyjechaliśmy do gliwickiej katedry na nabożeństwo, które poprowadził bp Jan Kopiec wraz z biskupami z Nigerii oraz Francji. Nabożeństwo nawiązywało do przesłania miłosierdzia. Diakon odczytał Ewangelię o uczynkach miłosierdzia, odmówiono modlitwę św. s.Faustyny, zaczerpniętą z jej Dzienniczka, a „balsamem miłosierdzia”  biskupi i księża namaścili nasze dłonie, by były jak dłonie Jezusa.

Następnie – w sobotę (23.08) – po porannej Mszy św. w Żernikach, podczas której poświęcono figurę Matki Bożej z Lourdes, młodzież z Francji i Togo ruszyła w podróż do Oświęcimia. Wieczorem natomiast, o 20:15 w Żernikach, odbyło się nabożeństwo Taize, którego treści i śpiewy zostały przygotowane przez naszych gości (do nas należało przygotować kościół do modlitwy podczas ich nieobecności). Same nabożeństwo, styl takiej modlitwy wywodzi się właśnie z Francji. Modlitwa ta, w której jest dużo obecnej ciszy przeznaczonej do osobistej medytacji, przeplatana była przez krótkie śpiewy – wielojęzyczne kanony oraz wyrażane na głos wcześniej przygotowane prośby. Pierwsze uczestniczenie w takim nabożeństwo może sprawić trudność – ale myślę, że po kilkukrotnym w nim uczestnictwie, można podczas niego naprawdę pomodlić się, spotkać się z Panem.

W niedzielę (24.08) przypadł w naszej parafii odpust, w czasie którego Msze św. sprawował biskup Jean-Luc Brunin, pasterz Le Havre, diecezji położonej w Normandii. W czasie liturgii użyto języka: łacińskiego, francuskiego oraz polskiego. Całe popołudnie rodziny wraz z gośćmi mieli do własnego zagospodarowania, a o 18:00 przy naszym kościele rozpoczął się piknik, w ramach którego padło wiele podziękowań i życzeń. Na koniec zebraliśmy się w kościele na Apelu Jasnogórskim, by pomodlić się wraz z naszymi parafianami.
Nasi goście wyjechali do Krakowa w poniedziałek (25.08) w godzinach przedpołudniowych. Ich odjazd nie obył się bez łez.

Dzięki młodzieży z Togo i Francji nasza parafia otrzymała dodatkowy zastrzyk energii; na ŚDM mocno się zregenerowała. Przyjazd goszczonej młodzieży był świadectwem, że Kościół katolicki to wspólnota ludzi wierzących, w której nie brakuje osób młodych, które chcę żyć w codzienności według wskazań Ewangelii. Podczas pobytu pielgrzymów w Łabędach poznałem wiele wolontariuszy z naszej parafii oraz Żernik, których dotąd znałem jedynie z widzenia. Także w tych dniach zaznajomiłem się z duchem nabożeństwa Taize, które do tej pory było dla mnie całkowicie obce.
Bardzo cieszę się że mogłem w tych dniach być w domu i uczestniczyć w ŚDM w naszej parafii oraz spotkać tak wielu ciekawych ludzi. Chwała Panu Bogu!

Kleryk Przemysław