Chór Cantabile

W roku 1992 ks. prałat Paweł Porada – Dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej, mieszkał na terenie naszej parafii.

 

 

W listopadzie, w przeddzień św. Cecylii ,patronki muzyków, przy współpracy z ks. Proboszczem Piotrem Kansym – powstał chór, który przyjął nazwę Cantabile. Ks. Paweł Porada zamiłowany muzyk, skończył szkołę muzyczną w Gliwicach, podjął się dyrygowania nowopowstałego chóru. Ogłoszono nabór chętnych.

Sprawami organizacyjnymi zajął się p. Oswald Kadziach, pełniący do dziś funkcję prezesa chóru. Początkowo chór występował przy parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach, a później jako chór Caritas Diecezji Gliwickiej.

Chór ten przez swoje koncerty w kraju i za granicą zbierał datki na cele charytatywne, w szczególności na budowę Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczu k. Toszka. Chór występował m.in. w Niemczech, Austrii i Francji.

W listopadzie 1997 r. umiera założyciel i dyrygent chóru ks. Paweł Porada, a batutę przejmuje p. Lilianna Czajkowska. Nowy dyrygent jak i wszyscy chórzyści bezinteresownie kontynuują dzieło zapoczątkowane przez ks. Pawła, śpiewając na Chwałę Bożą.

Obecnie chór CANATABILE jest od 2001 roku zrzeszony w Polskim Związku Chórów i Orkiestr – Okręg Gliwicko-Zabrzański. Pod patronatem tego związku w miesiącu październiku 2001 odbył się w Gliwicach festiwal pieśni religijnej. Nasz chór również w nim uczestniczył.

Z okazji 10-lecia chóru, 24 listopada 2002 o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta msza św. dziękczynna w intencji żyjących i zmarłych chórzystów. Natomiast po południu o godz. 15.00 odbył się koncert, w którym oprócz naszego chóru, występowała dziecięca schola oraz gościnnie zabrzański chór chłopięcy 'Pueri Cantores Silesienses’.

Lubisz muzykę?

Chciałbyś przyłączyć się do naszego chóru by oddać swój talent tej szczególnej formie modlitwy?

Nie zwlekaj! Przyjdź na próbę!

Kiedy są próby?

Próby odbywają się w każdy czwartek o godz. 18.45 w salkach parafialnych.

Czy trzeba umieć czytać nuty?

Nie! Umiejętność ta jest bardzo pożyteczna, ale nie niezbędna. Utwory są czytane z każdym głosem osobno, dzięki czemu ci, którzy nie potrafią czytać nut mogą nauczyć się ze słuchu.

Mamy wiele ambitnych planów!

Możemy zrealizować je wspólnie!

Zapraszamy

Święta Cecylio, Patronko nasza, wspomagaj nas w naszej modlitwie!